(S)Močidlo
Celoročně využitelné místo U Močidel sloužící lidem z Nahořan, Krušlova, blízkých samot, celého Česticka a kolemjdoucím
Obsah
1. fáze - nástřel
Námi nastíněné řešení (vycházející z dotazníku, setkání v místě a kulatého stolu) podal starosta obce do Nadace Via.
Dostali jsme se do užšího výběru 🙂
Text, výrobky a zobrazení podané v 1 fázi
1. Text :
Plovárna – Močidlo
Prostor nově opravené vodní nádrže bychom rádi upravili na koupání a relaxaci.
Rádi bychom zde umístili místo pro posezení pod přístřeškem, malý skládek na lehátka, židle, úklid, převlečení apod. a v části interieru budeme mít i možnost vytvořit malou saunu pro obyvatele.
Vzhledem k tomu, že prameniště a potůček je mimo zastavěné území, je voda čistá. Pramen nevysychá a má velkou mocnost. To vše zaručuje možnost celoročního využívání Močidla pro koupání, relaxaci, otužování a saunování. Vzhledem k tomu, že je objekt umístěn na hlavní procházkové trase směrem ke studánce a Čertovu kameni také zaručuje častou návštěvu místními obyvateli a turisty, kteří se zde mohou opláchnout nebo posedět.
Případné obsazení sauny bychom řešili na nyní vytvářených stránkách obce:
Fotky místa:
2. Výrobky :
Vybraný domek:
Odpadkový koš černý:
Záchranné kolo:
Skládací lehátka 2 x 2 ks:
Saunová kamna na dřevo:
Kadibudka (Ve Lčovicích také vyrábějí):
Zemní vruty:
3 Zobrazení:

1. fáze - situace místa

1. fáze - prostorové zobrazení
2. fáze - společná úprava
1. Předběžný text a zobrazení reagující na doporučení:

Bude komunikován na společném setkání dne 8. září v 19:00 v hospodě pod kapličkou.
- Společná definice jednotlivých míst v obci vzhledem k jejich povaze a funkci
- Představení upravené verze (S)močidla
- Diskuse co tam komu chybí a přebývá
- Kdo by se na akci podílel a jak
- Případné rozfázování projektu – co teď a co potom
- Společná shoda na návrhu a funkci
- atd.
2. Předběžné zjednodušené zobrazení:

altán 2,5m x 6m, rastr konstrukce po 1m.

pohled z části pergoly (od cesty) a zjednodušený pohled od vody

půdorys

situace
3. Inspirace:
4. Další zobrazení:
5. Postup stavby:
6. Situace širších vztahů:

situace širších vztahů - vzdálenosti od center vsí
3. fáze
1. Společné setkání
Setkali jsme se v hospodě 8. září 2023 a společně jsme dořešili jak si místo a jeho funkci představujeme

Rozvinuli jsme společně předchozí myšlenky z vize a 2 fáze řešení (S)močidla a shodli jsme se na tomto:
Má se jednat o odpočinkovou a relaxační zónu pro všechny!
- místo má být pro všechny! Místo neřeší kdo se kde narodil, kde bydlí, jak dlouho, s kým, co kdy řekl, co neřekl, co udělal, co neudělal 🙂
- shodli jsme se, že místo není primárně určeno pro pravidelné popíjení a akce, pro toto slouží hospoda a také společenská místnost v bývalé škole s pípou a zahradou. Zde má být převážně klid – sezení, ležení, koupání, saunování. Proto nechceme aby zde byl trvale velký stůl a lavice. Stačí jen lavičky a malý skládací stolek a židle. Na větší akce sem lavice a stoly dovezeme
- zároveň ale chceme, aby zde probíhala pravidelná větší zábavná koupací letní akce – otevírání prázdnin v pruhovaných plavkách v plovárenském stylu (rozmarné léto) s hudbou a koupáním. Honza zahraje na kytaru u táboráku.
- z větších akcí také chceme navázat na historii praní prádla v lokalitě U Močidel (byly zde prací kameny, kam se umísťovaly valchy). Chodívaly sem ženy z obce s valchami a praly zde prádlo. Předběžná představa je vytvoření nějakého letního společenského zábavního divadelního představení s ukázkou praní prádla, různých technik praní a sušení apod. Bude dořešeno. Možná se akce můžou sjenotit do dvoudenní.
- na podzim chceme udělat otevírání saunové sezóny s nějakou legrací.
- co se týče saunování, tak jsme se dohodli, že bude jednou nebo 2x týdně sauna ( nejprve společná – a hned potom jen pro ženy), aby se využilo vytopení sauny. Optimálně ve všední den. Vše bude na webu a přes Whatsapp. Ale i jiný termín se bude takto hlásit, pokud bude určen pro všechny. Jinak si může kdo chce zarezervovat přes web soukromou saunu, když třeba přijede návštěva apod. Idea je využít vytopení sauny.
- chceme, aby zde bylo ohniště – Ohniště chceme používat i když se bude zatápět sauna a může sloužit i když se zde bruslí
- chceme většinově aby objekt měl sedlovou střechu
- chceme aby střecha nebyla průsvitná – vedro
- chceme aby střecha byla přírodní – dřevěné latě
- chceme kvalitní kamna do sauny
- napadla nás kneippova ochlazovací kůra (případně umístíme u vtoku studené vody do rybníka malé jezírko kde bude studenější voda).
- na větev stromu chceme umístit houpačku
- z mola chceme skákat do vody – molo bude více vysunuto nad vodu.
- místo písku chceme oblázky do prostoru pozvolného vstupu do vody
- nechceme cestičku kolem pramene
- chceme větší šatnu alias sklad a odpočívarnu – 2 moduly
- chceme větší saunu
- kadibudku si uděláme sami
- chceme aby v části u rybníka, kde bude nízká hladina byly ozdobné a čistící rostliny
- z jara je travnatá plocha zamokřená a tráva není kvalitní – musíme odvést drenáží vodu kolem zdi do rybníka a nově vyset kvalitní trávník na ležení
- chceme mít vyskládáno dřevo na zadní stěně objektu.
- veškeré dříví na stavbu bude zdarma z obecních lesů 🙂
Fotografie ze setkání
Řešila se finální funkce a podoba (S)močidla.
2. (S)močidlo – finální text
PROČ (S)MOČIDLO
Dle vize, kterou v tomto roce společně ve vsi vytváříme a jejíž součástí byl dotazník nápadů, procházka s obyvateli a setkání u kulatého “stolu” ve škole, jsme všichni zjistili, že prostor kolem rybníku U Močidel chceme společně navrhnout, řešit a postavit a mít zde možnost v klidu posedět, relaxovat, v létě se koupat a v zimě se saunovat. Z dotazníku a ze setkání také vyplynulo, že je třeba, aby prostor sloužil po celý rok a byl otevřený všem lidem. Nyní se totiž jeví, že je obec do jisté míry rozdělena na dvě skupiny :-). Proto chceme vytvořit místo pro všechny lidi bez rozdílu – pro místní i přijíždějící a také lidi z okolí. Především z blízkého Krušlova, a přijíždět mohou i lidé z celého Česticka. Místo má spojovat.
SPOLEČNÁ TVORBA VIZE OBCE
Postupný proces vize je řešen zde na webových stránkách, využili jsme zdarma stránky architektů City Upgrade: https://nahorany.cityupgrade.cz/
PRVNÍ ZAPOJENÍ OBYVATEL
Zde je odkaz na první setkání okrašlovacího spolku, kde jsme společně vytvořili jednoduché selské lavičky a plakátovací plochu na historickou náves obce.
https://nahorany.cityupgrade.cz/lavicky-a-plakatovaci-plocha/
(S)MOČIDLO – POSTUPNÉ PILOVÁNÍ PODOBY A FUNKCE
Zde je odkaz na 3. fázový proces postupu řešení logky, funkce a podoby (S)močidla včetně fotografií ze setkání, insprací, situací apod. je chronologicky zobrazen: https://nahorany.cityupgrade.cz/smocidlo/
FINÁLNÍ ÚPRAVA PŘI SETKÁNÍ V HOSPODĚ
Na dalším setkání v hospodě jsme prodiskutovali předběžný návrh řešení (S)močidla a určili jsme si společně jak chceme aby místo fungovalo a vypadalo, co se nám líbí a co nelíbí.
(S)MOČIDLO – ARCHITEKTONICKO URBANISTICKÉ ŘEŠENÍ
Lokalitu u nově opravené vodní nádrže bychom rádi upravili na koupání a relaxaci.
Rádi bychom zde umístili místo pro posezení pod přístřeškem, skládek na lehátka, židle, úklid, převlečení a malou saunu.
Objekt umísťujeme v zadní části areálu, tak aby se kolem objektu dalo procházet.
Kamennou historickou zídku, která je mezi pozemkem nádrže a pozemkem bývalého kravína společně vysekáme a očistíme. V určité části pod ní umístíme dřevěné sezení, ležení. Rezavou skříň u rybníku odstraníme. Nádrž již postupně napouštíme na maximální hladinu.
Před umístěním objektu nádrž vypustíme, odstraníme větší kameny a nepořádek na dně a vytvoříme pozvolnou oblázkovou pláž. Od nového objektu na pláž povedou kamenné schůdky. Poté nádrž opětovně plně napustíme vodou.
Objekt natřeme bezbarvým olejem. Areál s dřevěnými prvky bude barevně doplněn plovárenským stylem – červeno-bíle a barevnost v různých detailech.
Dřevěnou plochu také umístíme k místu nového žebříčku, bude sloužit jak pro posezení s namočenýma nohama, tak i pro skákání do vody.
Dále od objektu směrem severozápadním umístíme kadibudku s “pisoárem”.
Travnatou plochu kolem nádrže zrekultivujeme a vysejeme trávu, aby se zde dalo lehnout. Trávu budeme pravidelně sekat. Prostor mezi rybníkem a nádrží také upravíme. K zídce na severu vysadíme středně vysoký listnatý strom, který zajistí v létě stín.
Do budoucna zrušíme a jinak upravíme svodidla u hráze nádrže.
Prosekáme a prořežeme křoviny, které brání ve výhledu do krajiny.
LOGIKA USPOŘÁDÁNÍ
Místo je rozděleno na dvě hlavní části. Jednak na otevřenou terasu směrem k letní travnaté části s moly na východě a intimnější a stinnější část západní určenou především pro zimní období se saunováním. Východní část je spíš extrovertně otevřena k cestě a do otevřeného prostoru a západní část introvertně zastíněna objektem a uzavřena stromy.
CELOROČNÍ VYUŽITELNOST
Výhodné se nám jeví především využití za každého počasí a klimatického období. Nejfrekventovanější bude období léta a dalších teplých dnů, kdy bude prostor sloužit ke koupání. K tomuto jsou vhodná především dřevěná mola na opalování a polehávání. Stín nebo přeháňku bude možno přečkat pod přístřeškem. Zato sauna bude nejvíce využívána v období zimy a pochmurného počasí, tedy především na podzim. Prostor je také určen pro otužování, které je také vhodné v chladnějším období roku. V zimním období může prostor s přístřeškem sloužit i lidem co si jdou zabruslit na rybník.
KDYŽ JE TEPLO
Člověk vstoupí ze silnice přímo na nově vysetou travnatou plochu, kde bude moci zůstat na trávě na dece, nebo si lehne na dvě dřevěná mola, která jsou zde umístěna. Jednak je zde molo 3000×2000 s opěrkou na záda a hlavu poblíž zdi. Dále je hned u vody molo 2500×3000 s žebříkem do vody, které je vysunuto cca 30 cm nad vodu a dá se odtud i do vody skočit. Umístění mola se žebříkem je cca ve středu severní strany nádrže. Další možností kam si v tomto prostoru sednout je kamenná zeď, kterou očišťujeme od křovin. Prostor travnaté plochy nově v zemi odvodňujeme a stahujeme tak vodu, která se nyní vsákává do trávy a také tu, která teče nevzhledným betonovým korýtkem. V letním období bude hodně využit přístřešek, kde se bude možné schovat před sluncem, nebo i před deštěm pod střechu objektu v jeho východní části. Tento prostor je otevřen směrem do travnaté plochy na ležení. Pod pergolou je na pevno přidělána lavice na sezení. Součástí vybavení je jednoduchý skládací stůl a 2 skládací židle umístěny v zadní části objektu, ve skladu. Sklad (3x2m) slouží i jako převlékárna a odpočinková místnost sauny. Odtud si může člověk vytáhnout také 4 červeno-bílá pruhovaná lehátka. Dveře do skladu jsou na petlici a visací zámek na kód.
KDYŽ JE ZIMA
Nejčastější využití místa v zimním a sychravém období bude využití sauny. Jsme domluveni, že ve večerních hodinách, asi uprostřed týdne a o víkendu se bude pravidelně sauna využívat a vždy se bude střídat ten, co bude saunu roztápět. U toho je možnost si zapálit oheň u ohniště a tam se ohřát. K ohništi se dá potom jít i odpočívat i při samotném saunování.
Sauna bude také zpravidla využívána v zimním období především od pátku do neděle, pro přátele, rodiny, případné jejich návštěvy například po lyžování, nebo jen proto, že není co dělat. Na vedlejším rybníku se bruslí, takže je možno ji pro tuto sportovní aktivitu také využít. V průběhu bruslení ji vytopit a po setmění se jít saunovat. Saunu máme záměrně umístěnu ze zadní části, aby zde byla zachována intimita a nebylo sem zcela vidět od cesty. Proto má objekt 2 části. A právě proto umísťujeme ohniště do této zadní části, aby mohlo být součástí saunování. Vzhledem k tomu, že v místě není elektrický proud, tak bude celý proces saunování spojen s ohněm. Jednak v odpočívárně objektu, tak i venku se zapálí svíčky, a oheň z ohniště osvětlí prostor i díky odrazu světla od nasvícených korun stromů. To dodá saunování echtovní atmosféru. Rovněž v samotné sauně bude oheň z kamen saunu osvětlovat. Ve dne bude pro prosvětlení sauny fungovat kulaté okno na východní straně objektu, které má za úkol i informovat přicházející, že v sauně někdo je. Ve dveřích sauny bude okénko do odpočívárny, alias převlékárny a skladu. Zde bude možné si lehnout na lehátka, nebo si sednout na židle. Rovněž je možné si jít sednou a lehnout ven, nebo k ohništi. Po saunování se ochlazuje venku ve vodě. Pokud je hladina zamrzlá, tak se led vyseká, nebo se ochlazuje ve sněhu. Dřevo do sauny si připravíme sami, z obce je získáme zdarma. Vyskládáme je na severní stranu objektu, abychom je mohli potom lehce vnášet do sauny.
Na setkání se také ukázalo, že jsou zde lidé, kteří se otužují, nebo se otužovali a rádi by v tom pokračovali. Mají tedy možnost si pověsit oblečení z jedné nebo druhé strany pod střechu a posadit se na lavičku pod střechou.
ZAMYKÁNÍ, OBSAZENOST A ÚDRŽBA
Kód bude umístěn na webových stránkách obce, které nyní vytváříme a bude zaslán na dotaz. Na webu bude i informace o provozu areálu a kalendář kdo kdy saunu využívá. Předpokládá se ale, že když bude chtít jít někdo do sauny, tak napíše na Whatsapp na současnou skupinu (akce nahořany) kdy a od kdy do kdy bude v sauně. To je vhodné vzhledem k navázání na vytopení sauny nebo možné spoluúčasti na saunování. Pokud někdo bude chtít být sám, tak to uvede.
Také počítáme s pravidelnou údržbou. Již přihlásili lidé, kteří by se rádi o místo starali. To přislíbili David a Václav, kteří již dnes sečou v místě trávu.
Každopádně chceme logiku řešení udělat co nejvíce intuitivní, bez zbytečností, kde vše má své určené místo, aby se předcházelo komplikacím. Rovněž budou uvnitř v sauně i venku pod přístřeškem sepsány jednoduché body jak používat místo aby nám včetně vybavení dlouho sloužilo.
Nyní vytváříme web obce, kde bude mimo jiné rozvrh apod. zde: https://www.nahorany.net/
PRO KOHO
Místo je díky umístění a své velikosti určeno především pro Nahořany, Krušlov, blízké samoty, další blízké vsi, celé Česticko a kolemjdoucí.
KDY CHCEME ŘEŠENÍ REALIZOVAT
Kompletní realizaci chceme zvládnout do léta 2024. Rostlinstvo osadíme později, svodidla na hrázi změníme v budoucnu.
ZAHAJOVACÍ AKCE
To bude ještě konkrétně domyšleno, ale předpoklad je, že bychom využili finanční příspěvek na nákup potravin a slavnostně o jednom víkendu o prázdninách udělali v prostoru dvoudenní akci (jak popisujeme v textu – finální úprava při setkání v hospodě). Konkrétně by šlo o zahájení sezóny v pruhovaných plavkách, akcemi pro děti, s hudbou a ukázkami historických pracích technik. Takto nějak podobně bychom rádi i do budoucna vždy zahájili prázdniny.
FOTOGRAFIE MÍSTA
Jedná se o obecní pozemek, neoplocený.
https://photos.app.goo.gl/edR3ebnCXkQoPdhb7
KDO SE PODÍLEL
Děkujeme si všichni navzájem 🙂 nápad a finální řešení vzešlo ze společné vize Nahořan a mnohých setkání lidí ze vsi. Tyto společné nápady a myšlenky přetavili do podoby studie Lukáš, Jarda a Ivoš. A toto vše mohlo proběhnout především díky starostovi obce! Děkujeme
ZÁVĚR
NAVÁZÁNÍ NA HISTORII MÍSTA
Díky realizaci úprav dojde k revitalizaci místa, které je nyní mrtvé.
Opětovně místo oživíme. Avšak na místo praní a sušení prádla, které zde v historii probíhalo, transformuje lokalitu na funkční relaxační a klidovou zónu.
KVALITA A MOCNOST VODY
Vzhledem k tomu, že prameniště a potůček je mimo zastavěné území, je voda čistá. Pramen nevysychá a má velkou mocnost. To vše zaručuje možnost celoročního využívání Močidla pro koupání, relaxaci, otužování a saunování.
3. Pohledy

pohled jižní od vody

pohled východní od cesty

pohled severní

pohled západní od ohniště
4. Zákres do fotografie

zákres do fotografie
5. Situace místa
Finální situace, na které jsme se shodli. Byla odstraněna cestička kolem pramene zádem a přidány čistící a okrasné vodní rostliny a ohniště.

6. Prostorová zobrazení

zobrazení od ohniště

zobrazení z mola na ležení

zobrazení od vody
7. Situace širších vztahů
Zobrazuje vzdálenosti nejbližších sídel a samot

situace širších vztahů - vzdálenosti od center vsí
8. Inspirace
Další informace vyžádané z nadace
Vize do budoucna
V budoucnu, co se týče kulturních akcí, bychom rádi nějakým způsobem navázali na zahajovací kulturní akce rozepsané v části “ zapojení místních” a také bychom vždy nějak zábavně zahájili i saunovací sezónu a nějaký otužovací den i pro neotužilce – mohou si to vyzkoušet a potom jít hned do sauny :-). Komunita komunikuje díky whatsapp skupině a děláme na nových webových stránkách nahorany.net , kde vše bude uvedeno, což je již popsáno v jiném textu nebo na webu: https://nahorany.cityupgrade.cz/smocidlo/
David a Václav se přihlásili, že se o místo budou starat. V komunitě pravidelně co 2 roky bychom natřeli dřevěné konstrukce, aby nám objekt dlouho sloužil. A vytvoříme instrukce jak se především v sauně chovat, aby zůstala čistá a v pořádku. Do budoucna – v dalším roce bych chtěli vysadit vodní rostliny a nějaké plodné keříky a popínavky. Rovněž v budoucnu zrušíme nebo proměníme masivní silniční svodidla, která se nám nelíbí.
Zapojení místních
Aby akce a stavba probíhaly efektivně, tak ji budeme“dozorovat” a “rozdělovat” práci ve 3 lidech – Jarda, Lukáš a Ivoš. Lukáš pracuje jako učitel na VOŠ SPŠ Volyně https://www.evolyne.cz/web/vybaveni-skoly , kde se zabývá řízením CNC stroje na výrobu dřevěných konstrukcí. Je dohodnuto, že nám kompletní konstrukci připraví škola. My konstrukci v komunitě postavíme na místo a poté opláštíme, zastřešíme a natřeme apod. Předtím v komunitě připravíme okolí stavby. Na stavbě a přípravě prostoru se budou podílet následující lidé z komunity. Jsou to lidé, kteří řešení místa a objektu v komunitě vymýšleli a podíleli se již na předchozích akcích : Tomáš, David, Matouš, Krištof, Radek, David 2, Ondra, Václav, Jarda 2, Jitka, Honza, Ivana, Jarmila, Naďa, Jirka, Milan, Eliška, Lucka, Míša, Zdeněk, Honza 2 a pravděpodobně i další lidé. Samozřejmě stavba bude probíhat zpravidla o víkendech a vždy bude moci někdo jiný a bude se řešit něco jiného. Dřevo na konstrukci a opláštění dodá zdarma obec z obecních lesů a Jarda s Ivošem dřevo nařeže a ohobluje prkna. Ivo starší vyřeže symboly koupání a saunování. Obyvatelka Marie Vilánková a její firma https://www.joalis.cz/o-nas/o-spolecnosti zasponzoruje vybavení.
Slavnostní otevření, či zahájení chceme realizovati víkend o prázdninách.
Slavnostním zahájením chceme navázat na historii – pruhované plavky, historické prací techniky a sušení prádla a také na hudební komedii Trhák, který se ve vsi natáčel https://www.csfd.cz/film/22974-trhak/prehled/ proto bychom chtěli udělat podobnou různorodou skrumáž či útržkovitou chaotičnost vnést i do této akce. Představa je nějaké intuitivní vtipné zapojení lidí a především dětí, které by přišly v převlecích za vodníky, mochomůrky, víly, lodě, apod. A dospělí, kteří by přišli také v nějakém převleku, nebo v pruhovaných plavkách. Představa je, že by si děti doma nějaké oblečení vytvořily. Akce by byla řešena obyvateli Hanou a Štěpánem Otčenášků https://www.divadlovdlouhe.cz/soubor/vedeni-divadla/ (vedení Divadla v Dlouhé – režisérka a dramaturg) a hudební intuitivní improvizační doprovod by byl v gesci obyvatele, skladatele a hudebníka Jiřího Kadeřábka http://www.jirikaderabek.com/cz/aktualne/ . Dále by se zapojili i další hudebníci: Honza, Zdeněk, Mařenka, Ondra. Ideou je zapojit všechny do útržkovitých, komediálních intuitivních scén. Večer bychom udělali táborák.
Projekt pozitivně ovlivní především děti a rodiče, kteří se nemají kde v létě koupat, jezdí tedy na koupaliště do Volyně, nebo do vzdáleného Rohanova. Na celém Česticku není zcela vhodné místo na koupání. Prameniště Smočidla dle pamětníků nikdy nevyschlo, voda pramení v loukách a nedostává se do ní žádné splašky a proto je toto místo vhodné ke koupání. Poškozená prkénka přepadu ve vedlejším rybníku byla opravena a rybník se již plní a rovněž nádrž. V zimním období, když se lidé nepohybují příliš po venku a nepotkávají se, tak se sauna stane místem setkávání, kde si mohou lidé popovídat a uvolnit se v sauně. Místo je tedy určeno pro všechny obyvatele obce i celého Česticka. Lokalita a její funkce bude znamenat pro místní děti, ale i vnoučata, kteří do obce přijíždějí za prarodiči, že se v obci nebudou nudit a budou se více potkávat s dalšími dětmi.
Počet aktivně zapojených suma:
cca 30 lidí
Počet pasivních suma:
kulturní akce cca 60 lidí, pravidelné koupání v létě místní a jejich známí cca 50 lidí, koupání lidí odjinud v průběhu léta cca 150, saunování v průběhu zimy místní i obyvatelé Česticka cca 30 lidí, otužování cca 6 lidí.
Udržitelnost a vliv na životní prostředí
Objekt bude postaven z kůrovcového dřeva, vytěženého z obecních lesů a natřen přírodním Tungovým nebo lněným olejem s terpentýnem. Včetně střechy, která bude také dřevěná. Dešťovou vodu budeme vsakovat přímo do trávy. Vliv objektu na životní prostředí bude minimální. Topit v sauně se bude suchým obecním dřevem. Podobně se snažíme znovu využít věci, která máme doma a zcela je nepotřebujeme. Typu – madlo, svíčky, židle, závěsy, ručníky, prostěradla, komínový ochranný prostup do stěny. Na místo zemních vrutů objekt postavíme na masivní kameny. To, že vznikne místo na koupání a saunování v dnes nevyužité vodní nádrži je bezesporu výhodné i pro to, že bude eliminována potřeba lidí mít doma vlastní bazény a sauny. Vody je čím dál méně a toto by mohlo zabránit jejímu plýtvání do budoucna. Saunování a otužování přináší zdravější tělo, což znamená méně vyrobených léků, nižší náklady na zdravotnictví a méně cest k lékaři 🙂
V činnostech uvedených v harmonogramu počítáte aktivně se zapojením veřejnosti jako s brigádníky?
Ano, veřejnost se bude aktivně podílet, jako se dříve podílela i u jiných projektů ve vsi. Objekt si sami postavíme v komunitě. Podobně i kulturní akce si sami v komunitě připravíme. Více viz text “Zapojení místních”.
.
FINÁLNÍ ŘEŠENÍ
1. Předpokládaný chronologický postup prací
2. Předpokládaný sumář materiálů a odhad ceny
3. Aktualizace návrhu konstrukce

rozměry objektu

prostorové zobrazení od nádrže

prostorové zobrazení od ohniště

prostorové zobrazení nosné konstrukce stavby